Karpaty ukraińskie – charakterystyka ogólna

Ukraiński region karpacki znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. Rozciąga się na długości 280 km i szerokości 100-110 km. Powierzchnia systemu górskiego wynosi ponad 24 tys. km 2 , a wraz z Podkarpaciem i Zakarpaciem – 37 tys. km 2 .

Bezwzględne wysokości systemu górskiego wynoszą od 120 m u stóp do 800 m w basenach międzygórskich i 1500-2000 m wzdłuż głównych grzbietów. Wszystkie najwyższe szczyty – Howerla, Petros, Brebeneskul, Pip-Ivan, Rebra, Gutyn-Tomnatyk – skupione są w masywie Czarnohora.

Klimat Karpat zależy od położenia geograficznego gór i znacznej wysokości nad poziomem morza. Na ich terytorium wpływa kontynentalne i morskie powietrze, a czasem przenikają tutaj masy powietrza arktycznego. Klimat Karpat jest bardzo wilgotny przy stosunkowo niskich rocznych temperaturach. Styczniowa temperatura na Podkarpaciu wynosi -4 °- -3 ° С, na Zakarpaciu -2 ° С, a w górach -6 °- -12 ° С. Zima jest łagodna i śnieżna. Czasami jednak zdarzają się wyjątkowo mroźne zimy.

Średnie temperatury w lipcu na Podkarpaciu wynoszą od 18 ° С do + 19 ° С, na Zakarpaciu + 20 ° С, w górach od + 7 ° do+ 13 ° С. Opady u podnóża gór wynoszą – 900 mm, w górnych partiach gór – do 2000 mm (przykład: wieś Ruska-Mokra, region zakarpacki).

Wraz ze wzrostem na każde 100 m w Karpatach lato jest opóźnione o 8-10 dni i kończy się wcześniej o 5-6 dni. Ciężkie zimne powietrze często zatrzymuje się w zamkniętych zagłębieniach, a temperatura może być niższa niż w otaczających górach. Zjawisko to nazywane jest odwróceniem temperatury.

Wiele rzek pochodzi z Karpat (np. Prut, Dniestr, Cisa, Limnica,Czeremosz, Latorica, Uż, Terebla, Bystrzyca Nadvirnyanska i Solotvynska. Ich przepływ jest szybki, niosą ze sobą niestety dużą ilość śmieci, które odkładają się w dolnym biegu.

Gleby w Karpatach są zróżnicowane i zgodnie z warunkami klimatycznymi są rozmieszczone w pasach pionowych. Na Podkarpaciu powstały gleby sodowo-bielicowe, powyżej 1200-1400 m brązowe gleby górsko – leśne, na wysokości 1500-1600 m szaro-brązowe, powyżej 1600 m (pod subalpejskimi łąkami) – łąki górskie.

Na nizinie Zakarpackiej dominują gleby sodowo-bielicowe. Zbocza gór porasta 1950 gatunków roślin kwiatowych i 10 gatunków drzew iglastych. Roślinność Karpat zmienia się wraz z wysokością. U podnóża rosną lasy mieszane składające się z dębu, grabu i świerku. Lasy bukowe i bukowo-świerkowe rozciągają się na wysokości od 600 do 1200 m. Powyżej 1200 m przeważają lasy świerkowo-świerkowe, które są zastępowane przez lasy świerkowe w pasie pod wierzchołkowym. Szczyty gór (powyżej 1500 m) pokryte są alpejskimi łąkami z trawami nisko rosnącymi (łąki).

Wycieczki do Lwowa i na Ukrainę

Gatunki chronione w Karpatach to m.in. jagoda cisowa, sosna cedrowa europejska, sosna zwyczajna, jałowiec kozacki. Różnorodność przyrody Karpat decyduje o bogactwie i oryginalności fauny. Typowymi przedstawicielami lasów są dzik, sarna, jeleń, zając, lis, kuna leśna, gronostaj. Borsuki stały się rzadkie w Karpatach. Zmniejszyła się także liczba takich drapieżników, jak wilk, ryś i dziki kot. W Karpatach żyje wiele gatunków ptaków m.in. jaskółki, bociany, szpaki, gile, zimorodki, kowaliki, dzięcioły, jastrzębie, sowy, kuropatwy, cietrzew i głuszce.

W ukraińskich Karpatach znajduje się ponad 1500 rezerwatów przyrody. Największym z nich jest Karpacki Park Narodowy. Do ważnych obszarów chronionych należą znane rezerwaty przyrody takie jak : „Synewir”, Vyzhnytskyi, Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”, Rezerwaty Karpat i Gorgan itp.

WMGN - Wpisy na Blogu

  • Szukanie zabawek w sklepie z zabawkami!!!Szukanie zabawek w sklepie z zabawkami!!! Gry edukacyjne dla dzieci są coraz to częściej znane wśród matek i ojców. Rzecz jasna w dzisiejszych czasach, gdzie przeraża się nas w wielu miejscach wielkim kryzysem gospodarczym nie każdą osobę jest stać na zabawki dla […]
  • Zmiana podejścia żywieniowegoZmiana podejścia żywieniowego Tak samo jak u ludzi tak i u zwierząt z biegiem lat i upływem czasu zmieniają się wymagania żywieniowe. Z upływem lat organizm naszych zwierząt potrzebuję innych substancji i trzeba to uwzględnić przy doborze dla niego […]
  • Wszechstronnie rozumiana moda kobiecaWszechstronnie rozumiana moda kobieca Przejawia się, iż coraz częściej będziemy decydowali się na pewną opcję wobec torebek damskich, czyli po prostu plecaki. Na szczęście występują w różnorodnych rozmiarach oraz wzorach. Widać tutaj zresztą pewną tendencję, jeśli […]
  • Niezastąpiony serwis laptopów WarszawaNiezastąpiony serwis laptopów Warszawa Serwis komputerowy Warszawa bez ustanku powinien być dostosowany do naszych potrzeb. Inne laptopy są stosowane przez firmę, a pozostałe przez indywidualnych odbiorców. Zakres takich usług, jak naprawy komputerów oraz […]
  • Propozycja technologis najatrakcyjniejsza na rynkuPropozycja technologis najatrakcyjniejsza na rynku Kto spośród nas pracujących w jakiejś branży technicznej nie chciałby korzystać z najlepszych maszyn? Aktualnie jest to osiągalne, dzięki ofercie technologis. To propozycje dla wymagających, którzy żądają dobrego […]
  • Skuteczne pozycjonowanie stron www i sklepów internetowych oferuje seo agencja z miasta KoninSkuteczne pozycjonowanie stron www i sklepów internetowych oferuje seo agencja z miasta Konin Gdy potrzebujesz wdrożyć którąś metodę marketingową dla strony internetowej, musisz najprędzej skorzystać z metody, jaką jest pozycjonowanie. To rzeczywiście takie pozycjonowanie pozwoli Wam polepszyć pozycję strony w […]

Jarek

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *