Karpaty ukraińskie – charakterystyka ogólna

Ukraiński region karpacki znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. Rozciąga się na długości 280 km i szerokości 100-110 km. Powierzchnia systemu górskiego wynosi ponad 24 tys. km 2 , a wraz z Podkarpaciem i Zakarpaciem – 37 tys. km 2 .

Bezwzględne wysokości systemu górskiego wynoszą od 120 m u stóp do 800 m w basenach międzygórskich i 1500-2000 m wzdłuż głównych grzbietów. Wszystkie najwyższe szczyty – Howerla, Petros, Brebeneskul, Pip-Ivan, Rebra, Gutyn-Tomnatyk – skupione są w masywie Czarnohora.

Klimat Karpat zależy od położenia geograficznego gór i znacznej wysokości nad poziomem morza. Na ich terytorium wpływa kontynentalne i morskie powietrze, a czasem przenikają tutaj masy powietrza arktycznego. Klimat Karpat jest bardzo wilgotny przy stosunkowo niskich rocznych temperaturach. Styczniowa temperatura na Podkarpaciu wynosi -4 °- -3 ° С, na Zakarpaciu -2 ° С, a w górach -6 °- -12 ° С. Zima jest łagodna i śnieżna. Czasami jednak zdarzają się wyjątkowo mroźne zimy.

Średnie temperatury w lipcu na Podkarpaciu wynoszą od 18 ° С do + 19 ° С, na Zakarpaciu + 20 ° С, w górach od + 7 ° do+ 13 ° С. Opady u podnóża gór wynoszą – 900 mm, w górnych partiach gór – do 2000 mm (przykład: wieś Ruska-Mokra, region zakarpacki).

Wraz ze wzrostem na każde 100 m w Karpatach lato jest opóźnione o 8-10 dni i kończy się wcześniej o 5-6 dni. Ciężkie zimne powietrze często zatrzymuje się w zamkniętych zagłębieniach, a temperatura może być niższa niż w otaczających górach. Zjawisko to nazywane jest odwróceniem temperatury.

Wiele rzek pochodzi z Karpat (np. Prut, Dniestr, Cisa, Limnica,Czeremosz, Latorica, Uż, Terebla, Bystrzyca Nadvirnyanska i Solotvynska. Ich przepływ jest szybki, niosą ze sobą niestety dużą ilość śmieci, które odkładają się w dolnym biegu.

Gleby w Karpatach są zróżnicowane i zgodnie z warunkami klimatycznymi są rozmieszczone w pasach pionowych. Na Podkarpaciu powstały gleby sodowo-bielicowe, powyżej 1200-1400 m brązowe gleby górsko – leśne, na wysokości 1500-1600 m szaro-brązowe, powyżej 1600 m (pod subalpejskimi łąkami) – łąki górskie.

Na nizinie Zakarpackiej dominują gleby sodowo-bielicowe. Zbocza gór porasta 1950 gatunków roślin kwiatowych i 10 gatunków drzew iglastych. Roślinność Karpat zmienia się wraz z wysokością. U podnóża rosną lasy mieszane składające się z dębu, grabu i świerku. Lasy bukowe i bukowo-świerkowe rozciągają się na wysokości od 600 do 1200 m. Powyżej 1200 m przeważają lasy świerkowo-świerkowe, które są zastępowane przez lasy świerkowe w pasie pod wierzchołkowym. Szczyty gór (powyżej 1500 m) pokryte są alpejskimi łąkami z trawami nisko rosnącymi (łąki).

Wycieczki do Lwowa i na Ukrainę

Gatunki chronione w Karpatach to m.in. jagoda cisowa, sosna cedrowa europejska, sosna zwyczajna, jałowiec kozacki. Różnorodność przyrody Karpat decyduje o bogactwie i oryginalności fauny. Typowymi przedstawicielami lasów są dzik, sarna, jeleń, zając, lis, kuna leśna, gronostaj. Borsuki stały się rzadkie w Karpatach. Zmniejszyła się także liczba takich drapieżników, jak wilk, ryś i dziki kot. W Karpatach żyje wiele gatunków ptaków m.in. jaskółki, bociany, szpaki, gile, zimorodki, kowaliki, dzięcioły, jastrzębie, sowy, kuropatwy, cietrzew i głuszce.

W ukraińskich Karpatach znajduje się ponad 1500 rezerwatów przyrody. Największym z nich jest Karpacki Park Narodowy. Do ważnych obszarów chronionych należą znane rezerwaty przyrody takie jak : „Synewir”, Vyzhnytskyi, Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”, Rezerwaty Karpat i Gorgan itp.

WMGN - Wpisy na Blogu

  • Z jakiego powodu pielęgnowanie  piękno jest tak ważne?Z jakiego powodu pielęgnowanie piękno jest tak ważne? Obecnie ludzie są niezwykle zaabsorbowani pracą i często zdarza się tak, że nie mają kiedy albo nie pamiętają o dbaniu o swoją skóry. Faktycznie trzeba tylko poświęcić około godzinę czas w ciągu całego dnia, by mieć poprawny […]
  • Radionika na najznakomitszym poziomie Radionika na najznakomitszym poziomie  Sprawdzanie rozmaitych zagadnień medycznych może okazać się dużą problemem, zwłaszcza gdy, jeżeli jesteśmy początkującymi i nie mamy nadmiernie dużego pojęcia o terapiach względnie gałęziach medycznych. Ta ostatnia jednak […]
  • Rozreklamuj swój internetowy sklepRozreklamuj swój internetowy sklep Jeżeli pragniesz zastosować jakąś metodę marketingową dla www strony, potrzebujesz błyskawicznie skorzystać z metody, jaką jest pozycjonowanie. To absolutnie tego typu pozycjonowanie umożliwi Tobie polepszyć pozycję […]
  • Skuteczne pozycjonowanie www stron i internetowych sklepów oferuje agencja z miasta OlsztynSkuteczne pozycjonowanie www stron i internetowych sklepów oferuje agencja z miasta Olsztyn Założenie sklepu internetowego to jedno, wypada jednak jeszcze odpowiednio go wypromować. Oferujemy Państwu promocję i pozycjonowanie Olsztyn, a także sklepów online w atrakcyjnych cenach oraz przystępnych terminach tak, żeby […]
  • Wyselekcjonuj najkorzystniejsze dekoracje wnętrzWyselekcjonuj najkorzystniejsze dekoracje wnętrz   Zawsze, gdy chcemy umeblować na nowo mieszkanie, powinniśmy zdecydowanie korzystać z różnorodnych ciekawych i nowych dodatków. Takie naturalnie oferuje nam sklep dekoracje wnętrz. To opcja dla zapaleńców, którzy […]
  • Co proponuje niezastąpiony sklep biurowy? Co proponuje niezastąpiony sklep biurowy?  Akcesoria papierowe są potrzebne w każdym miejscu pracy. Niezależnie od tego o jaką chodzi branżę za każdym razem przecież potrzebna będzie klawiatura bądź nawet chustki do oczyszczania ekranów. Dlatego najlepiej jest dobrać […]

Jarek

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *