Karpaty ukraińskie – charakterystyka ogólna

Ukraiński region karpacki znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. Rozciąga się na długości 280 km i szerokości 100-110 km. Powierzchnia systemu górskiego wynosi ponad 24 tys. km 2 , a wraz z Podkarpaciem i Zakarpaciem – 37 tys. km 2 .

Bezwzględne wysokości systemu górskiego wynoszą od 120 m u stóp do 800 m w basenach międzygórskich i 1500-2000 m wzdłuż głównych grzbietów. Wszystkie najwyższe szczyty – Howerla, Petros, Brebeneskul, Pip-Ivan, Rebra, Gutyn-Tomnatyk – skupione są w masywie Czarnohora.

Klimat Karpat zależy od położenia geograficznego gór i znacznej wysokości nad poziomem morza. Na ich terytorium wpływa kontynentalne i morskie powietrze, a czasem przenikają tutaj masy powietrza arktycznego. Klimat Karpat jest bardzo wilgotny przy stosunkowo niskich rocznych temperaturach. Styczniowa temperatura na Podkarpaciu wynosi -4 °- -3 ° С, na Zakarpaciu -2 ° С, a w górach -6 °- -12 ° С. Zima jest łagodna i śnieżna. Czasami jednak zdarzają się wyjątkowo mroźne zimy.

Średnie temperatury w lipcu na Podkarpaciu wynoszą od 18 ° С do + 19 ° С, na Zakarpaciu + 20 ° С, w górach od + 7 ° do+ 13 ° С. Opady u podnóża gór wynoszą – 900 mm, w górnych partiach gór – do 2000 mm (przykład: wieś Ruska-Mokra, region zakarpacki).

Wraz ze wzrostem na każde 100 m w Karpatach lato jest opóźnione o 8-10 dni i kończy się wcześniej o 5-6 dni. Ciężkie zimne powietrze często zatrzymuje się w zamkniętych zagłębieniach, a temperatura może być niższa niż w otaczających górach. Zjawisko to nazywane jest odwróceniem temperatury.

Wiele rzek pochodzi z Karpat (np. Prut, Dniestr, Cisa, Limnica,Czeremosz, Latorica, Uż, Terebla, Bystrzyca Nadvirnyanska i Solotvynska. Ich przepływ jest szybki, niosą ze sobą niestety dużą ilość śmieci, które odkładają się w dolnym biegu.

Gleby w Karpatach są zróżnicowane i zgodnie z warunkami klimatycznymi są rozmieszczone w pasach pionowych. Na Podkarpaciu powstały gleby sodowo-bielicowe, powyżej 1200-1400 m brązowe gleby górsko – leśne, na wysokości 1500-1600 m szaro-brązowe, powyżej 1600 m (pod subalpejskimi łąkami) – łąki górskie.

Na nizinie Zakarpackiej dominują gleby sodowo-bielicowe. Zbocza gór porasta 1950 gatunków roślin kwiatowych i 10 gatunków drzew iglastych. Roślinność Karpat zmienia się wraz z wysokością. U podnóża rosną lasy mieszane składające się z dębu, grabu i świerku. Lasy bukowe i bukowo-świerkowe rozciągają się na wysokości od 600 do 1200 m. Powyżej 1200 m przeważają lasy świerkowo-świerkowe, które są zastępowane przez lasy świerkowe w pasie pod wierzchołkowym. Szczyty gór (powyżej 1500 m) pokryte są alpejskimi łąkami z trawami nisko rosnącymi (łąki).

Wycieczki do Lwowa i na Ukrainę

Gatunki chronione w Karpatach to m.in. jagoda cisowa, sosna cedrowa europejska, sosna zwyczajna, jałowiec kozacki. Różnorodność przyrody Karpat decyduje o bogactwie i oryginalności fauny. Typowymi przedstawicielami lasów są dzik, sarna, jeleń, zając, lis, kuna leśna, gronostaj. Borsuki stały się rzadkie w Karpatach. Zmniejszyła się także liczba takich drapieżników, jak wilk, ryś i dziki kot. W Karpatach żyje wiele gatunków ptaków m.in. jaskółki, bociany, szpaki, gile, zimorodki, kowaliki, dzięcioły, jastrzębie, sowy, kuropatwy, cietrzew i głuszce.

W ukraińskich Karpatach znajduje się ponad 1500 rezerwatów przyrody. Największym z nich jest Karpacki Park Narodowy. Do ważnych obszarów chronionych należą znane rezerwaty przyrody takie jak : „Synewir”, Vyzhnytskyi, Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”, Rezerwaty Karpat i Gorgan itp.

WMGN - Wpisy na Blogu

  • Czy klej do styropianu jest naprawdę pomocny? Czy klej do styropianu jest naprawdę pomocny?  Mamy całe zatrzęsienie innowacyjnych rozwiązań budowlanych, jakie mogą nam się przydać w najróżnorodniejszych sytuacjach inwestycyjnych. Przedsiębiorcy stawiają zwłaszcza na to co będzie pomocne i okazyjne. Taki rzeczywiście […]
  • Użytkowanie wielorakich akcesoriów technicznych Użytkowanie wielorakich akcesoriów technicznych  Zastosowanie różnych akcesoriów technicznych, a dodatkowo materiałów w przemyśle oraz usługach, to chleb powszedni wielu przedsiębiorców. Bardzo szerokie użycie ma, np. producent czyściwa przemysłowego, które jest użytkowane w […]
  • Sprawna reklama internetowaSprawna reklama internetowa Na czym polega rzetelna reklama internetowa? Naprawdę wiele osób myśli, że gdy zapłaci za taką reklamę dużą sumę pieniędzy, to będzie ona kluczem do sukcesu. Prawda jest jednak taka, że naprawdę nie trzeba aż tyle pieniędzy […]
  • Jakim sposobem wybrać porządne świeczki sojowe? Jakim sposobem wybrać porządne świeczki sojowe?  Czasami mamy zachciankę się odprężyć w naszym domu bądź po prostu dokonać jakiś ciekawy, intymny klimat. W takich okolicznościach nienagannie będą się testowały świece sojowe. Są to wyroby cenione przez wysoce wielu kupujących […]
  • Rozmaite wartości powietrzaRozmaite wartości powietrza Wielorakie cechy powietrza uzmysławiają o tym, czy jest ono dla człowieka prawidłowe, albo może rzeczywiście wręcz przeciwnie - niemożliwie niedobre i toksyczne. Jednym z tych parametrów jest wilgotność powietrza, którą ludzie […]
  • Jakim sposobem dziś realizować zakupy na alitopbrandsJakim sposobem dziś realizować zakupy na alitopbrands Teraz trudno jest odnaleźć osobę, która nie ciekawiłaby się zakupami na AliTopBrands. Staramy się zawsze wyłowić jakieś fascynujące propozycje, a promocji i rabatów jednakże nie brakuje. Coraz częściej nabywcy ciekawią się […]

Jarek

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *