Karpaty ukraińskie – charakterystyka ogólna

Ukraiński region karpacki znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. Rozciąga się na długości 280 km i szerokości 100-110 km. Powierzchnia systemu górskiego wynosi ponad 24 tys. km 2 , a wraz z Podkarpaciem i Zakarpaciem – 37 tys. km 2 .

Bezwzględne wysokości systemu górskiego wynoszą od 120 m u stóp do 800 m w basenach międzygórskich i 1500-2000 m wzdłuż głównych grzbietów. Wszystkie najwyższe szczyty – Howerla, Petros, Brebeneskul, Pip-Ivan, Rebra, Gutyn-Tomnatyk – skupione są w masywie Czarnohora.

Klimat Karpat zależy od położenia geograficznego gór i znacznej wysokości nad poziomem morza. Na ich terytorium wpływa kontynentalne i morskie powietrze, a czasem przenikają tutaj masy powietrza arktycznego. Klimat Karpat jest bardzo wilgotny przy stosunkowo niskich rocznych temperaturach. Styczniowa temperatura na Podkarpaciu wynosi -4 °- -3 ° С, na Zakarpaciu -2 ° С, a w górach -6 °- -12 ° С. Zima jest łagodna i śnieżna. Czasami jednak zdarzają się wyjątkowo mroźne zimy.

Średnie temperatury w lipcu na Podkarpaciu wynoszą od 18 ° С do + 19 ° С, na Zakarpaciu + 20 ° С, w górach od + 7 ° do+ 13 ° С. Opady u podnóża gór wynoszą – 900 mm, w górnych partiach gór – do 2000 mm (przykład: wieś Ruska-Mokra, region zakarpacki).

Wraz ze wzrostem na każde 100 m w Karpatach lato jest opóźnione o 8-10 dni i kończy się wcześniej o 5-6 dni. Ciężkie zimne powietrze często zatrzymuje się w zamkniętych zagłębieniach, a temperatura może być niższa niż w otaczających górach. Zjawisko to nazywane jest odwróceniem temperatury.

Wiele rzek pochodzi z Karpat (np. Prut, Dniestr, Cisa, Limnica,Czeremosz, Latorica, Uż, Terebla, Bystrzyca Nadvirnyanska i Solotvynska. Ich przepływ jest szybki, niosą ze sobą niestety dużą ilość śmieci, które odkładają się w dolnym biegu.

Gleby w Karpatach są zróżnicowane i zgodnie z warunkami klimatycznymi są rozmieszczone w pasach pionowych. Na Podkarpaciu powstały gleby sodowo-bielicowe, powyżej 1200-1400 m brązowe gleby górsko – leśne, na wysokości 1500-1600 m szaro-brązowe, powyżej 1600 m (pod subalpejskimi łąkami) – łąki górskie.

Na nizinie Zakarpackiej dominują gleby sodowo-bielicowe. Zbocza gór porasta 1950 gatunków roślin kwiatowych i 10 gatunków drzew iglastych. Roślinność Karpat zmienia się wraz z wysokością. U podnóża rosną lasy mieszane składające się z dębu, grabu i świerku. Lasy bukowe i bukowo-świerkowe rozciągają się na wysokości od 600 do 1200 m. Powyżej 1200 m przeważają lasy świerkowo-świerkowe, które są zastępowane przez lasy świerkowe w pasie pod wierzchołkowym. Szczyty gór (powyżej 1500 m) pokryte są alpejskimi łąkami z trawami nisko rosnącymi (łąki).

Wycieczki do Lwowa i na Ukrainę

Gatunki chronione w Karpatach to m.in. jagoda cisowa, sosna cedrowa europejska, sosna zwyczajna, jałowiec kozacki. Różnorodność przyrody Karpat decyduje o bogactwie i oryginalności fauny. Typowymi przedstawicielami lasów są dzik, sarna, jeleń, zając, lis, kuna leśna, gronostaj. Borsuki stały się rzadkie w Karpatach. Zmniejszyła się także liczba takich drapieżników, jak wilk, ryś i dziki kot. W Karpatach żyje wiele gatunków ptaków m.in. jaskółki, bociany, szpaki, gile, zimorodki, kowaliki, dzięcioły, jastrzębie, sowy, kuropatwy, cietrzew i głuszce.

W ukraińskich Karpatach znajduje się ponad 1500 rezerwatów przyrody. Największym z nich jest Karpacki Park Narodowy. Do ważnych obszarów chronionych należą znane rezerwaty przyrody takie jak : „Synewir”, Vyzhnytskyi, Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”, Rezerwaty Karpat i Gorgan itp.

WMGN - Wpisy na Blogu

  • Porywająca moda BiałystokPorywająca moda Białystok Którakolwiek dziewczyna obojętnie od wieku wymaga wyglądać idealnie oraz elegancko przechadzając się po ścieżkach własnego osiedla. Codziennie poszukujemy pewnych inspiracji, jakie wyeksponują własny unikalny charakter oraz […]
  • Z jakiego powodu pielęgnowanie  piękno jest tak ważne?Z jakiego powodu pielęgnowanie piękno jest tak ważne? Obecnie ludzie są niezwykle zaabsorbowani pracą i często zdarza się tak, że nie mają kiedy albo nie pamiętają o dbaniu o swoją skóry. Faktycznie trzeba tylko poświęcić około godzinę czas w ciągu całego dnia, by mieć poprawny […]
  • Zareklamuj swój interes internetowyZareklamuj swój interes internetowy Założenie sklepu internetowego to jedno, należy jednak jeszcze właściwie go wypromować. Oferujemy Państwu promocję pozycjonowanie Warszawa, a również sklepów internetowych w atrakcyjnych cenach i przystępnych terminach tak, aby […]
  • RODZAJE PODESTÓW RUCHOMYCH WOLNOBIEŻNYCHRODZAJE PODESTÓW RUCHOMYCH WOLNOBIEŻNYCH Podesty ruchome potocznie nazywane „zwyżkami” zaliczane są do dźwignic, które są najczęściej wykorzystywane na placach budów lub na istniejących zakładach (halach) do utrzymania ruchu. Podnośniki stały się doskonałym […]
  • Posiadanie zwierzątPosiadanie zwierząt Jeśli ktoś z nas decyduję się na posiadanie zwierzaka to musimy liczyć się z pewnego rodzaju odpowiedzialnością, jaka na nas ciąży z chwilą jego nabycia. Musimy zdawać sobie sprawę z zakresu obowiązków, które spoczywają na […]
  • Boskie ubrania oraz ciekawe dodatkiBoskie ubrania oraz ciekawe dodatki Są takie oferty, względem których nie można być niewzruszonym. Podoba nam się jakaś kiecka bądź plecak i bezwzględnie chcemy je mieć. Czy natomiast nieprzerwanie wiemy wszystko na temat takich artykułów? Bezspornie, iż nie. […]

Jarek

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *